موسسه حامی عدالت

منوی اصلی

کانال تلگرام

مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

مجموعه قوانین آزمون وکالت

قوانین آزمون وکالت

« »

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
آمار کل
506
4445
11814
9716
6390
37575
3521176

پیش بینی امروز
1920


IP شما:3.235.66.217

hamiedalat

Responsive Joomla Template. Works with Mobile, Tablets and Desktops/Laptops
4

مشاوره

2

حقوقی

3
هر روز که می‌گذرد سایه ویروس کرونا بر امور بیشتری گسترده می‌گردد. از تبادلات تجاری و سیاسی جهانی و رخداد‌های بزرگ ورزشی تا امور روزمره مردم تحت تاثیر این ویروس فراگیر قرار گرفته و باعث بروز زیان‌های مستقیم و غیر مستقیم فراوانی شده است. اما این پدیده نوظهور سبب اتفاقات مهم دیگری هم شده که شاید در وهله نخستین مورد توجه قرار نگیرد. یکی از جنبه‌های جالبت توجه این رخداد بزرگ در احکام و آرای قضایی است که از مراجع مربوطه صادر می‌گردد به گونه‌ای که اخیرا شاهد هستیم مراجع قضایی با درنظر گرفتن آخرین تحولات مرتبط با این پدیده فراگیر به صدور حکم اقدام می نمایند.

به گزارش «تابناک» مسئولان دستگاه قضایی همراه با دیگر نهاد‌های حاکمیتی بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی را برای اوضاع و احوال کرونا زده امروزه صادر کرده اند و توصیه داشته اند که از ظرفیت‌های قانونی به صورت کامل و دقیق برای لحاظ کردن دغدغه‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع این ویروس استفاده شود و در همین راستا اخیرا دادنامه‌ای از دادگاه‌ها کیفری دو شهرستان فراشبند در استان فارس صادر شده است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

در این دادنامه امین احمدی مستشار دادگاه انقلاب در شهرستان فراشبند درباره یک پرونده‌ سعی داشته که هنگام صدور حکم هم به ظرفیت‌های قانونی توجه داشته و هم اینکه شرایط و اوضاع و احوال شیوع این ویروس خطرناک را در نظر داشته باشد. این قاضی دادگستری به استناد به مواد قانونی مجازات‌های تعزیری یک محکوم قضایی را به مدت یکسال تعلیق کرده است.

در این دادنامه آمده است:


آقای ... فرزند.... با وکالت..... به موجب دادنامه غیابی شماره........ بابت کشت خشخاش (بارنخست) به پرداخت یکصد میلیون ریال جریمه نقدی و دو سال اقامت اجباری (تبعید) به شهرستان هریس در آذربایجان شرقی محکوم گردیده است. دادگاه پس از واخواهی محکوم و بررسی پرونده ملاحظه گزارش موثق پلیس مبارزه با مواد مخدر لیست پالایش شده مراجع انتظامی و امنیتی درباره کشت کننده خشخاش در سال زراعی ۹۲-۹۳ که اسم واخواه نیز در آن وجود دارد اظهارات و دفاع غیر موثر ایشان در خصوص علت حاضر نشدن در دادسرا و اذعان به اینکه از احضار شدن توسط دادسرا بی اطلاع بوده؛ حال اینکه احضاریه به برادرش ابلاغ شده است و نهایتا با توجه به اینکه دادنامه واخواسته مستند به قانون و مستدل بوده و موجبی برای نقض و مخدوش نمودن آن وجود ندارد واخواهی به عمل آورده را وارد نداسته است، اما با توجه به اینکه محکوم سابقه کیفری نداشته از سال ۹۳ گزارش دوباره کشت خشخاش توسط وی مخابره نشده، انگشتان پا تا نصف کف پای چپ ایشان قطع بوده و از نظر جسمانی مشکل دارند و با در نظر گرفتن شرایط کنونی حاکم در کشور و شیوع ویروس کرونا که طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی به مرحله پاندمی و همه گیری جهانی رسیده و ستاد ملی مقابله با کرونا و وزرات بهداشت بهترین راه مقابله با این بیماری را منع آمد و شد و عدم حضور در مجامع و اماکن عمومی و توصیه به ماندن در خانه می‌دانند همچنین با عنایت به اینکه دستگاه قضایی در قبال سلامتی و تامین امنیت جانی و روانی شهروندان مسئول است اجرای مجازات اقامت اجباری در برهه کنونی با استاندارد‌های بهداشتی و قضایی همخوانی نداشته و مغایر با حفظ سلامت محکوم و دیگر هم میهنان (شهروندان شهرستان هریس) به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. مضافا اینکه غایت و فلسفه کیفر منحصر به سزادهی نیست و گاه از رهگذر نهاد‌های ارفاقی امکان بازپروری بزهکاران و اجتماع پذیر نمودن آن‌ها بیشتر وجود دارد؛ بنابراین با این اوصاف مستند به مواد ۳۸ و ۴۰ و ۴۶ و ۵۲ و ۵۴ قانون مجازات اسلامی سال ۹۲ اجرای مجازات نقدی و تبعید به مدت یکسال تعلیق می‌گردد. چنانچه محکوم در ایام تعلیق مرتکب جرم عمدی مستوجب حد قصاص دیه یا تعزیر تا درجه هفت گردد پس از قطعیت دادنامه اخیر علاوه بر مجازات آن مجازات معلق نیز اجرا می‌گردد ضمن تعلیق اجرای مجازات به شرح یادشده با استناد به مواد ۴۰۶ و ۴۰۷ آیین دادرسی کیفری ۹۲ رای صادر شده تایید و استوارد می‌گردد. رای صادر شده حضوری و تا بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر در استان فارس است .

امین احمدی

مستشار دادگاه انقلاب مستقر در فراشبند

باید خاطر نشان کرد تعلیق مجازات یعنی اینکه مجازات مجرم به‌طور موقت و در مدت زمانی مشخص اجرا نشود؛ و هدف از چنین عملی فرصت دادن به متهم است تا حتی با وجود سوءِپیشینه بتواند به حالت اولیه و عادی زندگی و اجتماع بازگردد.حُسن دیگر تعلیق مجازات این است که مجرم در محیط مضار زندان قرار نگیرد؛ زیرا در اکثر موارد محرز شده است که نه تنها این مجازات نمی‌تواند در تأدیب و بهبود وضعیت فرد مفید باشد بلکه اغلب اثرات خطرباری همراه دارد، زیرا که مجرم در اثر ارتباط با محیط آلوده‌ی زندان و تبهکاران حرفه‌ای صاحب تجارب مجرمانه می‌شود.
وقتی کرونا مجازات تبعید یک محکوم را تعلیق می کند!

 

 


مشاوره حقوقی تلفنی

    جزوات آموزشی                                           فایل های صوتی                                         نمونه سوالات آزمون وکالت

 

Web Analytics