موسسه حامی عدالت

منوی اصلی

کانال تلگرام

مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

مجموعه قوانین آزمون وکالت

قوانین آزمون وکالت

« »

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
آمار کل
393
1505
1898
9845
27580
56197
3133031

پیش بینی امروز
1440


IP شما:35.175.200.4

hamiedalat

Responsive Joomla Template. Works with Mobile, Tablets and Desktops/Laptops
4

مشاوره

2

حقوقی

3

درخواست صدها هزار فارغ التحصيل رشته حقوق از رييس جمهور حقوقدان

درخواست صدها هزار فارغ التحصيل رشته حقوق از رييس جمهور حقوقدان
هزاران نفر از حاميان پويش حذف معيار ظرفيت از حرفه وكالت با ارسال نامه اي به حجه الاسلام والمسلمين جناب آقاي دكتر روحاني، خواستار رفع انحصار از حرفه وكالت شدند.

به گزارش الف،‌ اين عده در اين نامه خطاب به رييس جمهور آورده اند كه : " از جنابعالي به عنوان يك رييس جمهور حقوقدان تقاضا مي شود كه از جايگاه حفاظت و حراست از حقوق و آزادي هاي مشروع در قانون اساسي به اين موضوع ورود پيدا كرده تا حضور حضرتعالي در جشن استقلال كانون وكلاء مقدمه اي بر تغيير اين رويه ظالمانه و انحصارگرايانه و آغاز جشن ضد انحصار در حرفه وكالت باشد."

شايان ذكر است چنانكه در اخبار آمده است جشن استقلال كانون وكلاء روز سه شنبه ساعت 17:30 دقيقه در تالار اصلي وزارت كشور و با حضور آقاي روحاني برگزار مي شود. مطابق آمار حدود 600 هزار فارغ التحصيل حقوق داريم كه در سال جاري فقظ 1700 نفر ظرفيت پذيرش تعيين شده بود.

متن كامل نامه حاميان اين پويش بدين شرح است:

بنام خدا
حجه الاسلام والمسلمين جناب آقاي دكتر روحاني
رييس جمهور محترم
سلام عليكم

با احترام، همانگونه كه مستحضريد، مطابق صراحت اصل 28 و بند سه اصل 43 قانون اساسي كه به درستي در مواد 77 و 78 منشور حقوق شهروندي دولت جمهوري اسلامي تاكيد گرديده، درخصوص آزادي انتخاب شغل و تكليف دولت به امكان اشتغال به كار و شرايط مساوي براي احراز مشاغل، هر فرد ايراني مي تواند به شرط دارا بودن ويژ گي هاي مورد نياز هر شغل و تاييد آن از سوي مرجع احراز صلاحيت و صدور مجوز به آن كسب و كار و حرفه اشتغال پيدا كند.

بنابراين تنها قيد معقول به حق آزادي انتخاب شغل مصرح در قانون اساسي، دارا بودن شرايط مورد نياز براي آن حرفه مطابق قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي است. لذا قيود ديگر مانند تعيين محدوديت در پذيرش داوطلبان
آقاي دكتر روحاني استقلال كانون وكلاء را با رويكرد ضد انحصار در حرفه وكالت جشن بگيريد
 
آن حرفه بدلايل مختلف از جمله اشباع بازار خلاف قانون اساسي است. لکن درباره حرفه وکالت صراحت بیشتری در قوانین مصوب مجلس وجود دارد. توضیح آنکه با عنايت به تبصره يك ماده يك قانون كيفيت اخذ پروانه مصوب 1376، تعيين ظرفيت پذيرش سالانه به كميسيون سه نفره اي واگذار شده بود.

اما با اصلاح قانون اجراي سياست هاي اصل 44 (مصوب تيرماه 93)‌ و صراحت منع تعيين ظرفيت از سوي مراجع صدور مجوز به بهانه اشباع بازار، بر رد شرط محدوديت نفرات تاكيد شد. بنابراين مطابق صراحت تبصره دو ماده 7 قانون اصلاح مواد يك، شش و هفت قانون اجراي سياست هاي اصل 44، تعيين ظرفيت از سوي مراجع صدور مجوز خلاف قانون است. لذا كميسيون تعيين ظرفيت پذيرفته شدگان حرفه وكالت، اختيار ايجاد محدوديت و تعيين سقف تعداد نفرات در مورد ورودي به حرفه وكالت را نداشته و معيار پذيرش داوطلبان حرفه وكالت بايد صرفا سنجش مهارت و صلاحيت علمي اين عده با تعيين يك استاندارد معقول و حد نصاب ثابت علمی مورد نياز اين حرفه باشد.

پايه اين معيار بر قانون، عدالت، عقل و تجربه كشورهاي ديگر استوار است. لذا خواهشمند ست، باتوجه به تاخير هيات مقررات زدايي و تسهيل كسب وكار در اصلاح شرايط صدور پروانه وكالت به عنوان رييس دستگاه اجرايي دستورات لازم را در اين زمينه صادر نماييد.

همچنين از جنابعالي به عنوان يك رييس جمهور حقوقدان تقاضا مي شود كه از جايگاه حفاظت و حراست از حقوق و آزادي هاي مشروع در قانون اساسي به اين موضوع ورود پيدا كرده تا حضور حضرتعالي در جشن استقلال كانون وكلاء مقدمه اي بر تغيير اين رويه ظالمانه و انحصارگرايانه و آغاز جشن ضد انحصار در حرفه وكالت باشد.

توفیقات حضرت عالی را از خداوند متعال خواهانیم       

خاطرات نفر دوم کانون 93

آقای علی رضایی حائز رتبۀ ۲ آزمون وکالت ۹۳ کانون وکلای دادگستری مرکز منابع مورد استفاده ی خود برای آمادگی در آزمون را در وبلاگ خود اعلام کردند، ایشان در وبلاگ حقوقی پرتو دادکاوی با تذکر این نکته که منابع اعلام شده ممکن است برای شروع مناسب نباشد دو دلیل ارائه نموده اند :

اول) سطح دانش و آگاهی و پایه ی درسی دانش آموختگان حقوق یکسان نیست که بتوان برای تمامی آنان یک منبع خاص را تجویز کرد. 

دوم) بعد از انتخاب منابع توسط اینجانب و شروع به مطالعه منابع جدید و مفیدی به زیور طبع آراسته گردیده اند که بنده از مطالعه آن ها محروم بوده ام. 

منابع معرفی شده از سوی آقای علی رضایی به این شرح است :

حقوق مدنی

تقریرات استاد بزرگوارم دکتر شهبازی – کتاب آزمون های حقوق مدنی استاد معظم دکتر شهبازی

آئین دادرسی مدنی

کتاب آیین دادرسی مدنی (دوره بنیادین) نوشته استاد عالی قدر آقای دکتر شمس -قانون آ.د.م – قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری – قانون نظارت بر رفتار قضات – قانون حمایت خانواده (مباحث آئین دادرسی) – آیین نامه دادسراها و دادگاه های ویژه روحانیت – قانون اجرای احکام مدنی -قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب -قانون شوراهای حل اختلاف- کتاب ساده ساز آئین دادرسی مدنی جناب آقای فرحناکیان

حقوق تجارت

دوره ۵ جلدی حقوق تجارت جناب آقای دکتر اسکینی -قانون تجارت در نظم حقوقی کنونی گردآوری شده توسط جناب دکتر دمرچیلی و همکاران

اصول فقه

تقریرات درس اصول فقه جناب آقای دکتر شهبازی –  کتاب درس هایی از اصول فقه نوشته جناب آقای دکتر شهبازی – کتاب مجموعه آزمون های مبانی استنباط حقوق اسلامی جناب آقای دکتر شهبازی

حقوق جزا

قانون مجازات اسلامی – قانون یار مجازات اسلامی

آئین دادرسی کیفری

قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۴ اسفند

 

ایشان در بخش دیگری به معرفی تفصیلی منابع درس حقوق مدنی برای آمادگی شرکت در آزمون های حقوقی پرداخته اند، در این رابطه چند مورد به عنوان توضیح آورده اند:

۱- کتاب ارزشمند قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی اثر ماندگار استاد عالیقدر مرحوم دکتر کاتوزیان به عنوان مکملی همواره در کنار سایر منابع مورد استفاده قرار گیرد.تسلط بر این کتاب ، کمک شایانی به داوطلبان در کسب نمره بسیار خوب در درس حقوق مدنی خواهد نمود. 

۲- در خصوص مباحث حقوق مدنی ۶ و ۷ (عقود معین) صرف تسلط بر مواد قانونی و توضیحات کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی کفایت می نماید و مطالعه کتب ارزشمندی که در این خصوص تالیف گردیده است جهت آمادگی آزمون پیشنهاد نمی گردد. 

۳- چند اثر در زمینه حقوق مدنی در آستانه انتشار قرار دارد که به جهت وقوف اینجانب به محتوای آنها ، مطالعه و تسلط بر آنها را جهت آمادگی در درس حقوق مدنی در آزمون های حقوقی بسیار مفید و کارگشا می دانم . به محض انتشار از طریق همین وبلاگ اطلاع رسانی خواهد گردید. 

۴- تسلط بر کتاب آزمون های حقوق مدنی جناب آقای شهبازی کمک بسیاری به شما خواهد رساند. توصیه می شود حتما سوالات به همراه توضیحات مولف ارجمند که در پایان کتاب درج گردیده است مورد مطالعه قرار گیرد. 

۵- این منابع ، مناسب کسانی است که از پایه ی نسبتا ضعیفی برخوردار بوده و به هر علتی تمایل به استفاده از خدمات موسسات آموزشی را ندارند.حجم بسیار زیاد منابع پیشنهادی مستلزم داشتن فرصت و برنامه ریزی بلند مدت است.لذا توصیه به دوستان ارجمند ، مغتنم شمردن فرصت های زودگذر است. 

منابع پیشنهادی آقای علی رضایی برای درس مدنی (یک تا هشت) به این شرح است :

مدنی یک

کتاب اشخاص و محجورین دکتر سید حسین صفایی

مدنی دو

کتاب اشخاص و اموال (قسمت اموال) دکتر سید حسین صفایی

مدنی سه

کتاب قواعد عمومی قرارداد ها دکتر سید حسین صفایی – کتاب اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان

مدنی چهار

کتاب مسدولیت مدنی (الزامات خارج از قرارداد ) دکتر سید حسین صفایی و دکتر حبیب الله رحیمی-کتاب وقایع حقوقی دکتر کاتوزیان

مدنی پنج

کتاب مختصر حقوق خانواده دکتر سید حسین صفایی

مدنی شش

کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی

مدنی هفت

کتاب قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی

مدنی هشت

مباحث شفعه و وصیت از کتاب شفعه ، وصیت و ارث دکتر کاتوزیان- جزوه ارث دکتر محمد حسین شهبازی

 

با نگاه به کارنامه ی آقای علی رضایی در آزمون وکالت ۹۳ و کسب نمره ی بسیار عالی ۷۱ در درس حقوق مدنی با توجه به مشکل جدی داوطلبان با سوالات درس حقوق مدنی آزمون وکالت ۹۳ که موجب شده بود نمرات داوطلبان خوب هم در حد ۴۰ باشد، اهمیت توجه به توصیه های ایشان برای داوطلبان آزمون های حقوقی بیشتر می شود :

حقوق مدنی

۷۱

آئین دادرسی مدنی

۸۱

حقوق تجارت

۹۳

اصول استنباط

۷۳

حقوق جزا

۷۸

حقوق آئین دادرسی کیفری

۱۰۰

نمره کل تراز نهایی

۱۱۳۲۴

معدل

شانزده و پنجاه و پنج صدم

رتبه در کانون

۲

کانون

کانون وکلای دادگستری مرکز

در ادامه می توانید گفتگو با آقای علی رضایی که در سایت موسسه مهرپویان منتشر شده است را بخوانید:

  • به عنوان اولین سوال وضعیت تحصیلی خود را بیان کنید.

 به نام خداوند. از حسن ظن و محبت مسوولین محترم موسسه آموزشی مهرپویان متشکرم. در ابتداء مایلم که یادی کنم از دانشمند فقید و استاد عظیم الشان مرحوم آقای دکتر کاتوزیان که الحق حق بزرگی بر جامعه حقوقی و قضایی ما در طی سالیان متمادی داشته و دارند. هرگاه نام و یاد این عزیز به مناسبتی در خاطر من می گذرد این رباعی از خیام به ذهن من می آید که برای شما خواهم خواند :

آنان که محیط فضل و آداب شدند           در جمع کمال ، شمع اصحاب شدند

ره زین شب تاریک مبردند به روز             گفتند فسانه ای و در خواب شدند

به واقع یکی از تلخ ترین وقایع سال جاری فقدان این بزرگوار بود.

از نا بختیاری های جامعه حقوقی ما همین بس که با تاسف و اندوه فراوان حقوق دان والا مقامی چون مرحوم دکتر کاتوزیان را از لیست وکلای معظم شهر تهران ، از دست می دهد و در همان سال ، شخصی را که به عدم لیاقت و ضعف شدید مراتب علمی خود معترف است را به آن لیست اضافه می کند.

خداوند را می خوانیم که او را در دریای بیکران رحمت خویش متنعم فرماید.

اما در ارتباط با سوال شما اجمالا عرض می کنم که بنده در سال ۱۳۹۰ خورشیدی با کسب معدل ۱۸/۱۰ موفق به اخذ دانشنامه کارشناسی در رشته حقوق شدم و در همان سال در دوره کارشناسی ارشد حقوق خصوصی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال مشغول به تحصیل شدم.

 

  • از چه زمانی تصمیم به شرکت در آزمون وکالت و تصدی شغل وکالت دادگستری را داشتید؟

همان گونه که مستحضرید اکثریت قریب به اتفاق دانش آموختگان حقوق در کشور ما متمایل به اشتغال و تصدی یکی از سه منصب قضاوت ، وکالت و سردفتری اسناد رسمی می باشند. بنده نیز جزو همین اکثریت بودم و بجز اشتغال به سردفتری اسناد رسمی که هیچ علاقه ای به آن نداشتم ، متمایل به انتخاب یکی از دو منصب شریف قضاوت و یا وکالت بودم. از قضا در ابتدای ورود به دوره کارشناسی ارشد با اطلاعیه قوه قضائیه در خصوص جذب اختصاصی قاضی مواجه شدم که شرایط مندرج در آن اطلاعیه با موقعیت بنده منطبق بود. لذا موقعیت را مغتنم شمرده و با جمع آوری مدارک مورد نیاز تمایل خود را جهت این منصب شریف اعلام نمودم.پس از شرکت در مصاحبه علمی با کسب حد نصاب نمره وارد مرحله گزینش شدم. مع الوصف پس از گذرانیدن تمامی مراحل گزینش و در آستانه ی سپردن تعهدات و ورود به مرحله کارآموزی قضایی بنا به دلایلی که از مهمترین دلایل آن عدم سازگاری روحیه بنده با تصدی به آن منصب شریف بود ، با چشم پوشی از تلاش ها و زحمات صورت پذیرفته در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ انصراف کتبی خود را از ورود به دوره کارآموزی خدمت بزرگواران مسوول تقدیم کردم. بعد از اعلام انصراف ، ابتداء باید موضوع تعهد خدمت نظام وظیفه من تعیین تکلیف می گردید بنابر این جهت انجام خدمت نظام وظیفه اعزام شدم. در ماه های پایانی خدمت سربازی بود که بحث وکالت و قبولی در آزمون آن که بسیار سهمگین می نمود برای بنده مطرح شد.

  • از زمان آغاز به مطالعه جدی و مدون جهت شرکت در آزمون وکالت برای ما بگویید.

 بله، همان طوری که عرض کردم از ماه های پایانی خدمت نظام وظیفه که مقارن با ایام آغاز سال جاری بود ، کم کم بحث شرکت در آزمون وکالت برای بنده شکل جدی تری بخود گرفت. در دو ماه ابتدایی امسال بیشتر به فکر جمع آوری منابع مناسب و طرح ریزی یک برنامه عملیاتی جهت ورود به ماراتن بزرگ آزمون وکالت بودم.از خوش اقبالی های بنده بود که موفق شدم تا اواسط اردیبهشت ماه علاوه بر تدوین یک برنامه مطالعاتی ، منابع بسیار مناسب و خوبی را جمع آوری نمایم.

  • به طور میانگین چند ساعت مطالعه مفید داشتید ؟ شرایط مطالعه شما چگونه بود ؟

برنامه مطالعاتی بنده از همان ابتدا به دو بخش تقسیم شد. ابتدا یک برنامه ۲ ماهه ( خرداد و تیر) بود که بعلت گرفتاری ها و مشکلات شخصی  روزانه نمی توانستم از ۶ ساعت بیشتر مطالعه مفید داشته باشم. و یک برنامه ۴ ماهه که بین ۱۲ الی ۱۴ ساعت برنامه مطالعه داشتم. در این چهار ماه یعنی از ابتدای مرداد ماه تا روز ماقبل آزمون فی الواقع در اتاقی در منزل حبس خود خواسته بودم. ساعات مطالعه من در این ۴ ماه از ۱۰ صبح آغاز و تا ساعت ۴ بامداد روز بعد ادامه داشت. تقریبا از دنیای خارج منقطع شده بودم. حتی تلفن همراهم از ابتدای مرداد ماه تا ساعاتی بعد از آزمون بکلی خاموش بود. شرکت در مراسم تشییع مرحوم دکتر کاتوزیان و یا مناسبت هایی مانند ایام عزاداری محرم از معدود دفعات خروج موقت من از منزل بود. بنده به علت اینکه کمی دیر شروع کرده بودم ناگزیر از تحمل این شرایط بودم. شاید برای بسیاری از دوستان تحمل این شرایط بسیار دشوار و حتی نا شدنی باشد ولی آن چیزی که این سختی ها را برای من آسان می کرد تمرکزی بود که بر روی مقصد نهایی داشتم.به تنها چیزی که فکر می کردم آسودگی خاطر در بعداز ظهر هفتم آذر بود و گمانم بر این بود که تحمل شرایط دشوار برای چند ماه ارزش رسیدن به هدف نهایی را دارد.

  • رمز موفقیت شما در این آزمون چه چیزی بود ؟

برای پاسخ به این پرسش ذکر مقدماتی لازم است که ناگزیر از بیان آنها می باشم.

از خوش اقبالی های من در مراحل تحصیل رشته حقوق این بود که پدر بزرگوارم جزیی از جامعه بزرگ حقوقی ایران است. ایشان سالیانی دراز بعنوان کارشناس حقوقی یکی از نهاد های کشور فعالیت نموده اند . بحمدالله به واسطه ایشان افتخار آشنایی و استفاده از محضر برخی از بزرگان حقوقی را داشته ام. از طرفی دیگر در دوران تحصیل در دوره کارشناسی ارشد موهبتی بزرگ شامل حال من شد و افتخار آشنایی و بهره مندی از اندیشمند عالیقدر حضرت آقای دکتر شهبازی را پیدا کردم . بنده بدون هیچ تعارفی مجذوب دانش سرشار و پاکی و بی آلایشی ایشان شدم و شوق تلمذ از محضر ایشان در دل و جان من خوش نشست. من با وجود آنکه دانشجوی دوره کارشناسی ارشد بودم با کسب اجازه از محضر ایشان در تمامی کلاس های دوره کارشناسی که تدریس می فرمودند شرکت می کردم. در عرض ۲ سال دو مرتبه در کلاس های درس مدنی ۳ و یک دور در کلاس های درس مدنی ۶ و ۷ و ۸ ایشان شرکت و سعی فراوان نمودم که پایه ها و اصول این درس (حقوق مدنی) در ذهن و ضمیر بنده مستحکم شود. حتی سایر دروس حقوق مدنی(مدنی ۲ و ۴ و ۵ ) که آقای دکتر سالیانی است از تدریس آنها محروم فرموده اند را به واسطه ی فایل های صوتی که بعضا از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است ، از محضرشان استفاده کردم. به علاوه درس مدنی یک و مدنی دو دوره کارشناسی ارشد به همراه درس اصول فقه را با این عزیز بزرگوار گذراندم.

تمام این ها را عرض کردم تا به پاسخ پرسش شما برسم. رمز موفقیت بنده ( البته اگر بتوان عنوان موفقیت بر آن اطلاق کرد) در سه نکته اساسی خلاصه می شود : اول آنکه از ابتدای زندگی هیچگاه از حقوق دور نبوده ام.کتابخانه منزل ما از ابتدا بیشتر شامل کتب حقوقی و فقهی بود و همین امر باعث شده بود که رشته حقوق جزیی از خانواده ای باشد که بنده در آن زندگی می کردم. نکته ی دوم آنکه دانش آموزی در محضر جناب آقای شهبازی علاوه بر اینکه موجب شکل گیری و پی ریزی مفاهیم  ، نکات و مباحث اصلی دو درس بسیار مهم و کلیدی حقوق مدنی و اصول فقه در بنده شد باعث ایجاد یک متد و روش کلی در فراگیری دانش حقوق در من بود که سعی وافری نمودم از این روش در سایر دروس نیز استفاده کنم.

نکته آخری که می توانم در خصوص علت کسب این رتبه بیان کنم اصل پایداری و اصرار بر رسیدن به هدف است. سستی و بی حوصلگی و باری به هر جهت سیر کردن علت العلل بازماندن از مقصود است.

  • از خدمات موسسه و یا آموزشگاهی استفاده کردید ؟

خیر، متاسفانه توفیق استفاده از هیچکدام از موسسات آموزشی محترم را نداشتم. علت این موضوع هم این بود که بنده به لطف اساتید معظم و گرانقدرم که در راس آنها آقای دکتر قرار دارند دارای پایه ی مناسبی بودم و احساس نیازی به گذراندن دوره کلاسی نمی کردم. شاید برای شما و دوستانی که آزمون امسال را شرکت کرده اند این موضوع جالب باشد که بنده کمترین وقت را صرف مطالعه درس مدنی کردم . شاید در حدود مطالعه گذرای پاره ای از جزوات و دست نوشته هایی که تقریرات برخی از دروس حقوق مدنی دکتر بود و یک دور کتاب ارزشمند و نفیس تست های حقوق مدنی آقای دکتر شهبازی . شما از همینجا می توانید به اهمیت شکل گیری صحیح و درست پایه ی یک درس و تاثیر بزرگ این موضوع در آزمون های حقوقی پی ببرید. با وجود آنکه تمامی شرکت کنندگان آزمون امسال به دشواری و تحلیلی بودن آزمون حقوق مدنی اشاره می کردند بنده توانستم با حداقلی از مطالعه نسبت به دروس دیگر نمره خوبی در این درس کسب کنم. نمره آزمون اصول فقه بنده نیز تا حدودی این بحث را تایید می کند زیرا در درس اصول فقه نیز تقریبا روند مشابهی با حقوق مدنی را طی کردم.

  • درصد های خود را بیان می کنید؟

حقوق مدنی ۷۱ درصد   

آئین دادرسی مدنی  ۸۱ درصد  

حقوق تجارت ۹۳ درصد  

اصول فقه ۷۳ درصد    

حقوق جزا ۷۸ درصد    

آئین دادرسی کیفری ۱۰۰ درصد

  • چه توصیه ای به داوطلبان آزمون وکالت دارید ؟

توصیه  برادرانه  اول من به دوستان گرامی که بنای شرکت در آزمون سال آینده را دارند این است که اگر دارای پایه مناسبی در دروس مورد آزمون نیستند از همین امروز با همتی بزرگ شروع به ساختن کنند. توصیه دیگر من به این عزیزان این است که اگر به علت پایه درسی ضعیف می خواهند از خدمات موسسه ای بهره مند شوند با دقت و وسواس به انتخاب موسسه مبادرت نمایند. مهمترین نکته در انتخاب موسسه مدرسانی هستند که در اینگونه موسسات خدمت می کنند. امروزه به لطف فضای باز اطلاعاتی مطلع شدن از سوابق و رزومه علمی و تحقیقاتی افراد به آسانی امکان پذیر است. دوستان گرامی و اندیشمند ما از آن درجه از آگاهی برخوردار هستند که مفتون تبلیغات فراوان و پر زرق و برق و حتی سوابق بعضا درخشان  نشوند . در مسیر رسیدن به هدف انتخاب آگاهانه از لوازم و شرایط اساسی است . این توصیه کسی است که خودش از خدمات هیچ موسسه ای برخوردار نبوده است. در پایان بی مناسبت نیست که خدمت دوستان عزیز عرض کنم ، در وبلاگ حقوقی پرتو دادکاوی که توسط بنده راه اندازی و بروز رسانی می شود در حد بضاعت اندکم پاسخگوی دوستان و مشتاقان خواهم بود.

فایل های صوتی برای کارآموزان وکالت

فایل های صوتی برای کارآموزان وکالت

جهت اطلاع

 

اول) آزمون وکالت

۱-ظرفیت پذیرش کانون های وکلای دادگستری توسط هیأتی ۳ نفره متشکل از ۲ نماینده ازقوه ی قضاییه و یک نماینده از کانون وکلا هرسال براساس نیازهای منطقه ای مشخص می گردد که پس از جمع بندی توسط اتحادیه سراسری کانون های وکلا دادگستری ایران (اسکودا) اعلام خواهد شد.

۲- آگهی ثبت نام آزمون وکالت ۹۴ احتمالاً اوایل شهریورماه درسایت اتحادیه کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) منتشر خواهد شد .

۳- زمان ثبت نام داوطلبان آزمون وکالت ۹۴ ، احتمالاً دهه ی اول مهر خواهد بود .

۴- کلیه شرایط و مدارک موردنیاز برای ثبت نام درآگهی مذکور اعلام خواهد شد .

۵- ارائه مدرک یاگواهی فارغ التحصیلی کارشناسی حقوق یا فقه ومبانی حقوق اسلامی ، وضعیت نظام وظیفه (برای آقایان)وسن داوطلبان ازموضوعات مهم برای ثبت نام است .

۶- درصورت نقص درمدارک ، امکان برطرف نمودن آنها درهنگام توزیع کارت وجود دارد .

۷- اگر داوطلبی اساساً واجد شرایط ثبت نام نباشد ولو درصورت ثبت نام وشرکت درآزمون وحتی قبولی ، کلیه اعمال واقدامات او فاقد اثرواعتبار است مثل اینکه سن داوطلب ۵۱ سال باشد یا هنوز فارغ التحصیل نشده باشد .

۸- هرداوطلب فقط امکان ثبت نام وشرکت دریک کانون را دارد .

۹- هرداوطلب فقط شانس و احتمال قبولی درکانون محل ثبت نام خود را دارد . بنابراین نمره ی علمی داوطلب قابل اعمال و ترتیب اثردرسایرکانون ها نمی باشد .

۱۰- درآزمون وکالت ، معدل فارغ التحصیلی تأثیری درامتیاز یا نمره ی علمی داوطلب ندارد .

۱۱- دارندگان سهمیه شاهد یا ایثارگر ، حتماً باید مدارک و مستندات خود را هنگام ثبت نام ، ارسال نمایند .

۱۲- دارندگان سهمیه شاهدیا ایثارگراصولاً می بایست ۸۰ درصد آخرین نمره ی قبولی درسهمیه آزاد را کسب نمایند. مثلاً اگر آخرین نمره ی قبولی داوطلب سهمیه آزاد ۱۰ است ، داوطلب با سهمیه شاهد یا ایثارگر ، می بایست حداقل نمره ی ۸ راکسب نماید.

۱۳- آزمون وکالت به صورت تستی ویک مرحله ای برگزارمی شود .

۱۴- طراحان سوال توسط اتحادیه تعیین می شوند واصولاً تعدادی ازکانون ها درطرح سوال مشارکت دارند .

۱۵- منبع اصلی سوالات قانون و آراء وحدت رویه است ( حداقل ۶۰ درصد) لیکن برای پاسخگویی مطلوب به سوالات می بایست ازلحاظ ماهوی بر قوانین ومقررات تسلط داشت .

۱۶-مطالعه ی منابع وکتب اصلی برای کسب نمره میانگین بالای ۶۵ درصد ضروری است لیکن به صرف مطالعه وتسلط ماهوی برقوانین ، مقررات و آراء وحدت رویه امکان پاسخگویی به حداقل۶۰ درصد سوالات ممکن است .

۱۷- تا دو سال گذشته معیار قبولی درآزمون وکالت” میانگین نمره “بودلیکن درسال ۹۲ ،معیار تغییرکرد وتبدیل شد به” تراز نمره “.

۱۸- در” تراز نمره ” ، عملکرد داوطلب درهردرس مهم است . بنابراین برخلاف گذشته نمی توان ازنمره ی علمی یک یادو درس صرفنظر نمود . پس هرداوطلب می بایست برتمام دروس تسلط کافی داشته باشد .

۱۹- هرچقدر” نمره ی داوطلب ” درمقایسه با “میانگین نمره سایرداوطلبان ” بیشترباشد ، “تراز نمره ” ی اوبیشتر خواهد شد .

۲۰- فرض کنید نمره ی داوطلب دردرس حقوق مدنی ۸۰ و میانگین سایرداوطلبان ۵۰ باشد . دراینصورت :

( نمره استاندارد)Z =(انحراف معیار)SD ÷ میانگین سایرینمیانگین داوطلب    

حال اگر SD را یک عدد فرض کنیم مثل ۳۰ به روش ذیل محاسبه می کنیم :

۱= Z = 30 ÷ ۵۰- ۸۰

طبق فرمول سازمان سنجش ، تراز نمره ی داوطلب اینگونه محاسبه می گردد :

۷۰۰۰ = ۵۰۰۰ + ۱ × ۲۰۰۰ = ۵۰۰۰ + Z2000

توجه: ۵۰۰۰ عددثابتی است که به همه داوطلبان داده می شود .

۲۱- هرچقدر میانگین نمره ی داوطلب درهردرس درمقایسه با سایرین ، بالاتر باشد ، تراز نمره ی او نیز بهتر خواهد بود .

۲۲- میانگین ترازنمره ی داوطلب درمجموع عبارتست از جمع حاصل از نمرات تراز ۶ درس تقسیم بر مجموع دروس .

۲۳- داوطلبان برای کسب نمره تراز مطلوب ، می بایست درهر۶ درس ، عملکرد قابل قبولی داشته باشند .

۲۴- حداقل ۱۳ پاسخ صحیح در هردرس (پس از کسرپاسخ های غلط) می تواند ، قبولی داوطلب را تضمین کند .

۲۵- حداکثرتعداد پاسخ غلط در هر درس می بایست ۳ عدد باشد وبیش ازآن ، قبولی داوطلب را تهدید می کند یا” ترازنمره” اورا کاهش می دهد.

۲۶- انتخاب کانون وکلا براساس ، کیفیت علمی داوطلب بسیارمهم است .

۲۷- کانون وکلای مرکز ، بیشترین شرکت کننده و پذیرش را درمقایسه باسایرکانون ها داراست .

۲۸- باتوجه به تغییرقوانین مجازات اسلامی ۹۴ و آیین دادرسی کیفری ۹۴ ،تسلط برمتن قوانین اصلی وفرعی مرتبط برای پاسخگویی به سوالات بسیارمهم است .

۲۹- در درس اصول فقه ، مطالعه و درک کاربردی بسیارمهم است . به عبارت دیگر سعی کنید مفاهیم اصولی را درمتون قوانین به صورت کاربردی جستجو کنید .

۳۰- برنامه ریزی و مدیریت آزمون تا روز آزمون اصلی بسیارحائزاهمیت می باشد .

۳۱- یادداشت نوبت (۲۰) را بادقت مطالعه کنید.

۳۲- اگرفقط می خواهید درآزمون وکالت پذیرفته شوید ، جزوات کمک آموزشی ، قوانین ومقررات ، آراءوحدت رویه و سوالات سنوات اخیر را با دقت وتمرکز کافی مطالعه کنید لیکن برای کسب رتبه ، مطالعه ی منابع اصلی الزامی است .

۳۳- مطالعه ی حداقل ۱۲۰۰ ساعت مفید برای قبولی درآزمون ضروری است لیکن از این پس به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل ۷۵۰ ساعت مطالعه ی مفید و هدفمند داشته باشید .

۳۴- علاوه برمطالعه ی منابع ، تمرکز ، آرامش ، اعتماد به نفس ، سرعت درتست زنی وپاسخگویی و….درقبولی شما بسیار مؤثراست.

۳۵- مدیریت روز آزمون هم می تواند ، شانس قبولی شما را افزایش دهدکه دریادداشتی جداگانه به آن خواهیم پرداخت .

۳۶- مؤسسه طرح نوین اندیشه درهفته اول مهرماه ، آزمون تعیین سطح برای انتخاب کانون وکلای مطلوب به صورت رایگان برگزار می نماید . شرکت برای عموم داوطلبان آزاد است .

۳۷- به گونه ای برنامه ریزی کنید تا هفته اول مهرماه به آمادگی علمی ۵۰ درصد برسید . دراینصورت می توانید تا روز آزمون به کیفیت علمی دلخواه خود برسید و امیدوار به قبولی باشید.

۳۸- اگر قصد شرکت در آزمون سردفتری یا قضاوت را هم دارید، حداقل ۸۰درصد از زمان خود را صرف آزمون وکالت کنید.

۳۹- مدیریت زمان و روش صحیح مطالعه تا روز آزمون بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

دوم) آزمون قضاوت

۱- آزمون قضاوت، ۸ آبان برگزار خواهد شد.

۲- مفاد آزمون همانند وکالت است با این تفاوت که احتمالاً دروس حقوق اساسی و متون فقه هم اضافه خواهد شد.

۳- ظرفیت پذیرش و مفاد دقیق آزمون و ضرایب مربوط در آگهی ثبت نام (شهریور ۹۴) اعلام خواهد شد.

۴- کیفیت آزمون قضاوت در مقایسه با آزمون وکالت، آسان تر است.

۵- در مقایسه با آزمون وکالت، جمعیت شرکت کنندگان کمتر است.

۶- اگر طبق روال گذشته باشد علاوه بر آزمون تستی، آزمون تشریحی نیز برای پذیرفته شدگان آزمون تستی به عمل خواهد آمد.

۷- ممکن است علاوه بر جذب عمومی، جذب اختصاصی (شرط معدل یا مدرک تحصیلی) نیز انجام شود.

۸- شاید در درس اصول فقه منبع خاصی برای آزمون اعلام گردد.

۹- علاوه بر آزمون تستی و تشریحی، مراحل مصاحبه، گزینش، تحقیقات محلی و کارآموزی هم وجود دارد.

۱۰- علاوه بر تهران، احتمالا در چند شهر دیگر نیز آزمون برگزار خواهد شد.

 

سوم) آزمون سردفتری اسنادرسمی

۱- فعلاً در خصوص زمان ثبت نام و ظرفیت پذیرش اطلاع رسانی نشده است.

۲- طبق روال معمولاً شهریور و مهرماه زمان ثبت نام و آذر و دی ماه زمان برگزاری آزمون است.

۳- آزمون سردفتری به صورت متمرکز در تهران برگزار می گردد.

۴- مفاد آزمون عبارتست از: حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق مدنی، حقوق جزا، حقوق تجارت، فارسی و عربی.

۵- اصولاً درس معارف و احکام اسلامی در مرحله ی گزینش و مصاحبه ی علمی سوال می شود.

۶- جمع مشاغل وکالت و قضاوت با سردفتری اسنادرسمی ممنوع است.

۷- دروس حقوق ثبت اسناد و املاک در موفقیت داوطلبان بسیار حائز اهمیت می باشد.

۸- حداقل شرط سن در زمان اشتغال (صدور ابلاغ سردفتری) ۲۴ سال می باشد.

۹- برای آقایان داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم الزامی است.

۱۰- یادداشت ویژه ۱۶ را در سایت طرح نوین بخوانید.

جزوات آموزشی برای کار آموزان وکالت

جزوات آموزشی برای کار آموزان وکالت

 


مشاوره حقوقی تلفنی

    جزوات آموزشی                                           فایل های صوتی                                         نمونه سوالات آزمون وکالت

 

Web Analytics