موسسه حامی عدالت

منوی اصلی

کانال تلگرام

مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

مجموعه قوانین آزمون وکالت

قوانین آزمون وکالت

« »

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
آمار کل
1566
2174
3740
15406
30062
51347
3233030

پیش بینی امروز
1944


IP شما:18.208.159.25

hamiedalat

Responsive Joomla Template. Works with Mobile, Tablets and Desktops/Laptops
4

مشاوره

2

حقوقی

3

نکات خواستگاری و محدودیت‌های آن

⛔️نکات خواستگاری و محدودیت‌های آن

👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼

✍🏻یادتان باشد فقط از زنانی می‌توان خواستگاری کرد که مانع و محدودیتی برای ازدواج نداشته باشند. در حقیقت خواستگاری، همان ارائه پیشنهاد ازدواج به دیگری، در شرایطی است که مانعی قانونی برای ازدواج با او وجود ندارد.

✋🏻👌🏻بد نیست بدانید که خواستگاری از چه شخصی مجاز و چه زمانی ممنوع است.👇🏻
✅ بر اساس ماده ۱۰۳۴ قانون مدنی «از هر زنی که خالی از موانع نکاح باشد، می‌توان خواستگاری کرد.» با دقت در این ماده قانونی متوجه می‌شویم برای خواستگاری از برخی زنان، موانع و محدودیت‌هایی وجود دارد.

🔆یکی از این محدودیت‌ها خواستگاری از زنانی است که ازدواج با آنها حرام است.

🔸به عبارت دیگر، از کسی که ازدواج با او صحیح نیست، نمی‌توان درخواست ازدواج کرد 👈🏻 به عنوان مثال مرد نمی‌تواند از افرادی که نسبت به آنها محرم است، مانند خاله یا عمه خواستگاری کند. او همچنین نمی‌تواند از خواهر همسر فعلی خود خواستگاری و با او ازدواج کند؛ مگر اینکه از همسرش جدا شود.


🖇همچنین یکی دیگر از مواردی که نمی‌توان از زنی خواستگاری کرد، نکات خواستگاری مربوط به زمان‌هایی است که زن به تازگی طلاق گرفته باشد و به عبارتی در 👈🏻عده رجعی 👉🏻 به سر ببرد.

✍🏻 به این معنی که مدت زمانی در حدود ۳ ماه (به اندازه سه عادت ماهانه) باید سپری شود تا زن بتواند دوباره با فرد دیگری ازدواج کند. در چنین مواقعی این زن مانند زن شوهردار است و به صراحت یا به طور ضمنی نمی‌توان از او خواستگاری کرد. به این دلیل که اگر فرد طلاق‌دهنده بخواهد به همسر سابقش، رجوع یا بازگشت کند و زندگی خود را با او ادامه دهد، این امکان از او گرفته نشود و در حقیقت خواستگاری در چنین شرایطی، این حق را از شوهر سابق می‌گیرد. البته عده طلاق و وفات هم به این نکته اضافه می‌شود.

 


مشاوره حقوقی تلفنی

    جزوات آموزشی                                           فایل های صوتی                                         نمونه سوالات آزمون وکالت

 

Web Analytics