موسسه حامی عدالت

منوی اصلی

کانال تلگرام

مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

مجموعه قوانین آزمون وکالت

قوانین آزمون وکالت

« »

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
آمار کل
1437
2174
3611
15406
29933
51347
3232901

پیش بینی امروز
1776


IP شما:18.208.159.25

hamiedalat

Responsive Joomla Template. Works with Mobile, Tablets and Desktops/Laptops
4

مشاوره

2

حقوقی

3

نکات مهم در رابطه با ضمانت بانکی

✴️عقد ضمان و ذکر نکات مهم در رابطه با ضمانت بانکی

🔶منشأ ضمانت ، عقد ضمانی است که قانونگذار در ماده ۶۸۴ قانون مدنی آن را چنین  تعریف کرده 👈🏻عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بر عهده بگیرد. بر همین اساس متعهد را ضامن و طرف دیگر را مضمون له و شخص سوم را مضمون اصلی می‌گویند. به عبارت ساده‌تر کسی که از بانک وام دریافت می‌کند، مضمون اصلی است و کسی که ضمانت او را می‌کند ضامن یا متعهد  نامیده می‌شود و در این رابطه  بانک نیز مضمون له نامیده می‌شود. عقد ضمان بین مضمون له (در این جا بانک )و ضامن بسته می‌شود و قابل فسخ هم نیست. چرا که عقد ضمان یک عقد لازم است و در واقع هر برگه‌ای که ضامن امضا می‌کند انعقاد عقد ضمان است.

✋🏻👈🏻اما برای بستن این عقد، ضامن باید شرایطی داشته باشد و البته همان شرایطی است که در تمام عقود باید وجود داشته باشد.
✍🏻به عنوان مثال ضامن باید اهلیت انشای عقد داشته باشد. ماده ۱۹۰ قانون مدنی در این باره می‌گوید

➖شرایط اساسی صحت هر معامله از این قرار است:

🔸رضای طرفین

🔸اهلیت طرفین

🔸موضوع معین که مورد معامله باشد

🔸 مشروعیت برای انجام معامله.


🔶از آنجا که مسئولیت ضامن و وام گیرنده تضامنی است، بانک به عنوان طلبکار می‌تواند به  وام گیرنده یا به  ضامن مراجعه و طلبش را مطالبه کند. این امر در مورد تمام  عقدهای  ضمان کاربرد دارد. یعنی هر کسی که به دیگری بدهکار است می‌تواند در مقابل بدهی‌اش ضامن بدهد.

🔘 در ماده ۲۴۹ قانون تجارت نیز آمده است: برات دهنده و کسی که برات را قبول کرده و پشت نویس‌ها در مقابل دارنده برات مسئولیت تضامنی دارند. دارنده برات در صورت نگرفتن پول و اعتراض می‌تواند به هر کدام از آنها که بخواهد یا به چند نفر یا به تمام آنها رجوع کند. همین حق را هر یک از ظهرنویس‌ها نسبت به برات‌دهنده و ظهرنویس‌های ماقبل خود دارد.

☑️ در واقع طلبکار می‌تواند برای وصول تمام یا قسمتی از طلبش به هر کدام از آنها همزمان یا در زمان‌های مختلف مراجعه کند. در کشور ما بانک اختیار دارد نخست  به وام گیرنده اخطار دهد که اقساطش را بپردازد. اگر هم توجهی نکرد به ضامن مراجعه می‌کند و طبق شرایط از حساب یا حقوق وی مبلغ اقساط عقب افتاده را کسر می‌کند.

 


مشاوره حقوقی تلفنی

    جزوات آموزشی                                           فایل های صوتی                                         نمونه سوالات آزمون وکالت

 

Web Analytics