موسسه حامی عدالت

منوی اصلی

کانال تلگرام

مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین

مجموعه قوانین آزمون وکالت

قوانین آزمون وکالت

« »

آمار بازدید

امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
آمار کل
1177
1664
7336
9010
26178
43921
2338818

پیش بینی امروز
1464


IP شما:54.80.115.140

hamiedalat

Responsive Joomla Template. Works with Mobile, Tablets and Desktops/Laptops
4

مشاوره

2

حقوقی

3

 

حیدری- نعمتی نام «دو فرقه غوغا» بوده ‌است که از زمان صفویه تا دهه‌های اخیر در بسیاری از شهرهای ایران حضور داشته‌اند و اغلب با هم درگیر می شدند. در اصلاح، جنگ های حیدری - نعمتی به درگیری ‌هایی در جوامع مدنی اطلاق می‌شود که منشاء منطقی درست و مشخصی ندارد و منشعب از تعصبات عوام و نوعی آشفتگی عمومی است.

 

 

به نوشته دانشنامه ایرانیکا، گروه نعمتی سرچشمه گرفته از پیروان شاه نعمت الله ولی هستند که صوفی و شاعری سرشناس سنّی مذهب در کرمان بوده است. نام حیدری‌ها هم در ابتدا برگرفته از نام صوفی ساکن تبریز، سلطان قطب‌الدین حیدر تونی بوده که شیعه 12 امامی هم بود. مکتب عرفانی این دو سوفی به عنوان دو قطب مخالف حدود دو نسل پیش از ظهور صفویه در ایران وجود داشت و به نظر می‌رسد که مریدان این دو مکتب صوفیگری در میان شهروندان تبریز اولین پایتخت صفویه گسترش یافت. ریشه دشمنی این دو گروه با یکدیگر هم ریشه در اختلافات و درگیری‌های فرقه ای بین شیعه و سنی دارد. هرچند حیدریه حتی پیش از ظهور صفویه افول کردند و سلسله صوفی گری نعمتیه نیز در زمان شاه عباس به هند رفت، بذر اختلافات ودرگیری بین جوامع شهری صفوی گسترش یافت و در این جوامع باقی ماند و نام خود را بر گروه‌های درگیر شهری باقی گذاشت. هر چند اطلاق نام حیدری و نعمتی به این گروه‌های درگیر شهری تنها یک نامگذاری بود و می تواند به دو فرقه حیدری و نعمتی مربوط نباشد.

اما آنچه مهم است وجود و بروز  نزاع حیدری- نعمتی در حاکمیت مبتنی بر زور و سرمایه است  که به از هم گسستگی اجتماعی نیز انجامیده. مورخان نوشته اند که «شاه عباس صفوی برای حفظ و تقویت روحیه جنگاوری شهرنشینان، به ساختار حیدری- نعمتی در شهرها دامن می زد. بر طبق این ساختار، محله‌های شهری به دو دسته حیدری‌ها و نعمتی‌ها تقسیم می شدند. حیدری‌ها از هواداران "شیخ حیدر" که از اجداد سلسله صفویه محسوب می شد، بودند و نعمتی‌ها نیز خود را به "نعمت الله"، از پیران مورد احترام ترکمن‌های آق قویونلو منسوب می دانستند.» نوعی بی مبالاتی و آشفتگی سیاسی در جامعه شهری که بر فساد گسترده دلالت دارد.

 


مشاوره حقوقی تلفنی

    جزوات آموزشی                                           فایل های صوتی                                         نمونه سوالات آزمون وکالت

 

Web Analytics